Opis teledysku

"Material Girl" to piosenka nagrana przez amerykańską piosenkarkę Madonnę, która znalazła się na drugim albumie studyjnym artystki pod tytułem "Like a Virgin" z roku 1984. Autorami utworu są Peter Brown, Robert Rans, zaś za produkcję odpowiada Nile Rodgers. Piosenka z pewnością może być uznana za prowokacyjną, co zresztą bardzo spodobało się wokalistce. Tekst traktuje o pewnego rodzaju materializmie, a Madonna prosi w nim dostatnie życie, pełne płomiennych romansów. Mówi się, że właśnie to ten utwór wpłynął na to, że o artystce można mówić jako o ikonie. Piosenka cieszyła się dużą popularnością na całym świecie, plasując się na drugim miejscu listy Billboard Hot 100.

Teledysk do przeboju "Material Girl" naśladuje wykonywaną przez Marylin Monroe piosenkę z filmu "Gentelman Prefer Blondes" (Mężczyźni wolą blondynki). Zainspirowane sceny mieszają się tu z historią o hollywoodzkim reżyserze, który uparcie próbuje zdobyć serce Madonny. Klip został nakręcony w roku 1985, a za kamerą stanął Mary Lambert.

Przez ostatnie 35 lat wielu innych artystów zapragnęło mieć przebój "Material Girl" w swoim repertuarze. Swoją wersję nagrały m.in. Britney Spears oraz Hilary Duff. Utwór można usłyszeć też w wielu amerykańskich filmach, jak na przykład "Bridget Jones" czy "Crazy Rich Asians".

Sam zwrot "material girl" stał się z czasem kolejnym przydomkiem Madonny, która często powtarzała w wywiadach, że żałuje nagrania tego utworu. Artystka nie chciała również, aby możliwe były porównania jej do Marylin Monroe, którą zresztą ceniła. Powiedziała też, że tematyka utworu odnosiła się do jej sytuacji z tamtego okresu. Była wówczas pochłonięta budowaniem swojej kariery i pociągali ją bogaci mężczyźni, którzy mogli zagwarantować jej bezpieczeństwo.

Ostatnia edycja: 26-03-2021