Opis teledysku

Utwór "Abracadabra" to piosenka amerykańskiej grupy rockowej o wszystko mówiącej nazwie Steve Miller Band, która została napisana przez Steve’a Millera i wydana jako pierwszy singiel z albumu o tej samej nazwie z 1982 roku. Utwór podobno zainspirowany został piosenkarką Dianą Ross, którą muzyk poznał podczas wspólnego występu w tym samym odcinku programu telewizyjnego "Hullabaloo" w latach sześćdziesiątych. W jednym z wywiadów Miller powiedział, że jego ówczesna wytwórnia Capitol Records nie widziała potencjału w singlu i nie chciała go wydać w USA. Dopiero po tym, jak piosenka podbiła europejskie listy przebojów, wydano ją również w Stanach Zjednoczonych, gdzie równie szybko wspięła się na pierwsze miejsce.

"Abracadabra" to światowy przebój, który zabłysnął na listach przebojów w dziesięciu krajów. W USA piosenka notowana była na pierwszym miejscu nawet na prestiżowej liście Billboard Hot 100 przez kolejne dwa tygodnie, stając się tym samym trzecim hitem zespołu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Piosenka znajduje się też na 90. miejscu listy największych utworów wszechczasów magazynu Billboard.

Teledysk do piosenki "Abracadabra" jest jednym z najbardziej kultowych w historii muzyki. Został pokazany zaraz po "narodzinach" stacji MTV. Teledyski notowały wówczas swoje początki, a utwór zespołu Steve Miller Band stał się inspiracją dla późniejszych klipów. Innowacyjna edycja wideo, powtarzanie kadrów, kolory nawiązujące do stylu pop-art były wówczas nowością na rynku muzycznym, a od momentu powstania teledysku stały się wyznacznikiem tego, jak powinno się je kręcić. Jest to też pierwszy klip, w którym zastosowano efekty specjalne i specyficzny ruch kamery. Film otrzymał nagrodę MTV za najlepsze efekty, które w tamtych czasach uważane były za ryzykowne. Za reżyserię klipu odpowiadają Peter i Koko Cohnowie, którzy jednocześnie współtworzyli wraz z Millerem podstawową koncepcję teledysku. Na koniec warto dodać też że plan zdjęciowy trwał zaledwie jeden dzień.

Ostatnia edycja: 02-09-2022