Chillout i Lounge

Kolejnym gatunkiem muzycznym z jakim chcę Was zapoznać jest Chillout, który jest gatunkiem bardzo obszernym, a w jego skład wchodzą spokojne style muzyki elektronicznej. Co jest chillout? Nazywamy nim zarówno wolniejszą muzykę house jak i niektóre formy muzyki trance, ambient, jak i nu jazz, trip-hop, downtempo czy instrumentalny hip-hop.Czytaj dalej

Gatunek ten jest najczęściej uważany za muzykę służącą relaksowi, ale istnieje też cała kultura związana z tym nurtem. Czym się przejawia? Występuje ona przede wszystkim w klubach, a jej cechami charakterystycznymi są wystrój i dekoracja w stylu retro, wizualizacje świetlne. W klubach są tworzone pomieszczenia przeznaczone do słuchania tego typu muzyki, gdzie można spokojnie porozmawiać. Muzyka chillout z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a na rynku pojawia się wile składanek z tym gatunkiem. Ale może teraz trochę historii.

Początki muzyki chillout

Początków chilloutu doszukujemy się w Wielkiej Brytanii za sprawą post - punkowej kapeli The Durutti Column, która w latach 80 stała się prekursorem tego gatunku. W 1990 roku ukazał się album KLF zatytułowany "Chill Out". Później w latach 90 pojawiało się wiele kompilacji posiadających słowo Chillout w tytule i były one związane głowie z nurtami downtempo i trip hop. W 2000 roku w gatunek zostały włączone wolniejsze odmiany house, nu-jazzu, psybient czy lounge music.

Najważniejsi wykonawcy

DJ-ami, którzy osiągnęli popularność w tym gatunku są: Ryan Farish, José Padilla, Chris Coco, Pete Lawrence, Alex Paterson, Ney Angelis i Mixmaster Morris,ESL Music,G-Stone Recordings, !K7, Instinct Records, Café del Mar, Music For Dreams, Water Music, Pork Recordings, Ninja Tune, Mole Listening Pearls, Six Degrees Records, Beyond Records, Waveform, Compost Records, and Ultimae. Wzrost popularności muzyki Chillout został zauważony przez Ministry of Sound (jest klub muzyczny i wytwórnia), dlatego też zaczęli oni wydawać albumy o nazwie Chillout Sessions.

Chillout w Polsce

W Polsce do popularyzowania muzyki Chillout przyczyniło się Radio PiN. Do najważniejszych polskich kompilacji z taką muzyką zaliczyć można m.in.: Pozytywne Wibracje, Pinacolada, Radio Leniwa Niedziela i Polskie Leniwe serwuje Novika czy Pieprz i Wanilia, RAM Cafe oraz Chilli ZET.

Lounge

Lounge music to zbiorowe określenie muzyki wywodzącej się z muzyki jazz. Jest to odłam muzyki popularnej z lat 50 i 60 XX wieku obejmujący gatunki takie jak egzotyka, easy listening i gatunki space age pop. Muzyka ta była (i często nadal jest) wykonywana głównie w barach i kasynach hotelowych w celu wytworzenia specyficznej atmosfery. Ma ona za zadnie wytworzenie w słuchaczu wrażenia "bycia w miejscu" dżungli, rajskiej wyspie, w przestrzeni kosmicznej itp innym niż się on aktualnie znajduje. Obejmuje ona wykonania instrumentalne ale także nowoczesna muzykę elektroniczną. Najwcześniej pojawiała się ona w rożnych farmach w latach 1920-1930 i jak już zostało wspomniane, jest kojarzona głownie z barami i kasynami. Najpopularniejszymi wykonawcami byli grający w latach 1930-1940 legendarny Rat Pack, Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr, wraz z podobnymi artystami, takimi jak Bobby Darin, Jackie Gleason, Wayne Newton, Louis Prima, Sonny King i Sam Butera.

Lounge music jest wykonywane przeważnie (ze względy na swoje pierwotne "barowo - kasynowe" zastosowanie) przez grającego na pianinie czy fortepianie wokalistę oraz jednego bądź dwóch muzyków towarzyszących. Wykonawcy muzyki Lounge najczęściej wykonują covery popularnych kawałków popowych oraz wszelkiego rodzaju standardy.

Na sam koniec...

Zapraszam do zapoznania z repertuarem muzyki chillout (który będzie systematycznie poszerzany) znajdującym się na stronie, relaks i odprężenie gwarantowane. Miłego słuchania i oglądania teledysków.

Teledyski i piosenki z gatunku "Chillout i Lounge" (3)

Air - Run

Ranking:
Rok wydania: 2004
Dodano: 15 lat temu

A to już singiel z przed ostatniej ich płyty "Talkie Walkie". Według mnie to ich najlepszy album. Na uwagę zasługuje także bardzo interesujący teledysk do piosenki...

Energy 52 - Cafe Del Mar (Michael Woods Ambient Remix)

Ranking:
Rok wydania: 2000
Dodano: 14 lat temu

Kolejny dziś teledysk to w sumie nie teledysk :) Ale musiałem się z Wami podzielić tą piosenką. Uwielbiam muzykę elektroniczną w różnych bardzo odmianach, jedna...

Enya - We Wish You A Merry Christmas

Ranking:
Rok wydania: 2006
Dodano: 12 lat temu

I ostatnia już świąteczna piosenka, zapraszam na przepiękną spokojną wersję słynnej angielskiej piosenki świątecznej. Prezentowany utwór Enya - We Wish You A Merry...