Projekt Granderis Rock Opera zrodził się w Kielcach, założony został przez Daniela w "pandemicznych" okolicznościach kiedy to muzycy oraz wokaliści mieli znacznie więcej wolnego czasu niż w tradycyjnych okolicznościach. Wtedy to wyciągnął on "z szuflady" utwór "Potęga Słowa", który postanowił zaaranżować w musicalowo-rockowy anturaż i zapraszając do udziału zaprzyjaźnionych wokalistów oraz wokalistki. Projekt ów kołatał mu z tyłu głowy od lat, jednak dopiero tak zaskakująca sytuacja na świecie pozwoliła sięgnąć po jego realizację.

Dokładnie 10 czerwca 2020 roku "Potęga Słowa" miała swoją premierę w mediach społecznościowych i na ten dzień datowane jest powstanie całego projektu.

Projekt z założenia miał być "homerecordingowy" i traktowany hobbystycznie. Początkowo nazywał się po prostu "Daniel Lurzyński i przyjaciele". Pod takim też szyldem ukazał się drugi utwór "Trzeba coś zmienić".

Po jego premierze zaangażowanie Pana Daniela w projekt urosło, zbierał on też całkiem przychylne opinie i recenzje. Nazwa "Granderis" powstała na przełomie grudnia i stycznia. Jako, że piosenki Pana Daniela mają mocny ładunek motywująco-optymistyczny, chciał aby nazwa jak najbardziej określała przekaz projektu. Zatem z łaciny "Grande" czyli wielki oraz "Eris" czyli Ty. W wolnym tłumaczeniu oznaczają "Jesteś Wielki".

W lutym 2021 roku romantyczna kompozycja "Układanka" była jeszcze bardziej nasycona symfonicznymi smaczkami i "disney'owską" okrasą. Jest to, jak do tej pory najlżejszy utwór w repertuarze Granderis.

Po trzech utworach Daniel Lurzyński zapragnął pójść krok dalej i do następnego utworu nakręcić już klip zbierając zaprzyjaźnionych muzyków i wokalistów z całej Polski do Kielc. Tu powstał teledysk do utworu "Kto nie wierzy" - najbardziej monumentalna i epicka produkcja z dotychczasowych.

Muzykę Granderis trudno jest jednoznacznie określić. Jest to muzyka rockowa, ale z wieloma naleciałościami: musical, muzyka rockowa symfoniczna, muzyka filmowa, heavy metal czy po prostu muzyka pop. Jednak zawsze melodyjna, nośna i zaśpiewana na wiele głosów.

Artykuł powstał we współpracy z autorem projektu, Panem Danielem Lurzyńskim.