Opis teledysku

"10 W Skali Beauforta" to utwór pochodzący z repertuaru polskiego zespołu Trzy Korony, który promował album pod tytułem "Krzysztof Klenczon i Trzy Korony". Płyta została wydana przez wytwórnię muzyczną Muza w 1971 roku. Autorem muzyki do przeboju "10 W Skali Beauforta" jest Krzysztof Klenczon, słowa zaś pochodzą spod pióra Janusza Kondratowicza.

Piosenka "10 W Skali Beauforta" została nagrana w roku 1970 w towarzystwie Andrzeja Ibeka oraz Bogdana Oborskiego, jednak istnieje aż pięć różnych, autorskich wersji tego utworu. Na pierwszej z nich słychać zespół Czerwone Gitary, na drugiej pojawili się muzycy sesyjni, na trzeciej grupa Trzy Korony, w czwartej zagrał zespół Ryszarda Kruzy, zaś na piątej znalazł się zapis reaktywowanego po niemal trzydziestu trzech latach nieobecności na rynku muzycznym wykonania zespołu Trzy Korony, jednak tym razem bez Krzysztofa Klenczona.

Piosenka "10 W Skali Beauforta" została nagrana przez Krzysztofa Klenczona zaraz po tym, jak na skutek różnic artystycznych opuścił zespół Czerwone Gitary i założył swój własny, niezależny zespół Trzy Korony. Płyta z której pochodzi wspominany utwór zyskała miano obowiązkowej pozycji w kanonie polskiego rocka, a prezentowany przebój do dziś jest jednym z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Klenczona.

Ostatnia edycja: 04-08-2021