Opis teledysku

"Zanim Pójdę" to utwór pochodzący z repertuaru zespołu Happysad, który został wydany 8 marca 2004 roku jako singiel z debiutanckiej płyty grupy pod tytułem "Wszystko jedno". Autorem tekstu do piosenki oraz jej współkompozytorem jest Jakub Kawalec, a za kompozycję odpowiadają również Łukasz Cegliński, Maciej Sosnowski oraz Artur Telka.

Historia piosenki "Zanim Pójdę" sięga roku 2001, kiedy to Kuba Kawalec (wokalista oraz gitarzysta zespołu) podczas powrotu z pracy nucił sobie pojawiające się w jego głowie pomysły na melodie i słowa, które następnie układał w szkice piosenek. Mężczyzna nie mógł się wówczas spodziewać, że jego gitara zagra wówczas po raz pierwszy jeden z największych przebojów polskiej muzyki rockowej. Wiosną 2002 roku Happysad nagrał swoje pierwsze demo, które było przeznaczone do dystrybucji głównie w kręgu znajomych. Wśród pięciu znajdujących się na nim piosenek znajdowało się również "Zanim Pójdę". Wersja z demo nosiła tytuł "Miłość" i nie różniła się drastycznie od tej, która ostatecznie znalazła się na albumie. Intro było inne – piosenka rozpoczynała się od dźwięków perkusji, do której po kilku chwilach dołączyła partia basowa. W finalnej wersji zrezygnowano z tego rozwiązania na rzecz solówki gitarowej Ceglińskiego. Piosenka

"Zanim Pójdę" stała się wielkim przebojem w roku 2004. Przez 33 tygodnie utwór plasował się na szczycie Listy Przebojów Programu Trzeciego, co jest wynikiem imponującym. W roku 2013 Gazeta Wyborcza ogłosiła plebiscyt na najlepsze polskie piosenki XXI wieku, a przebój "Zanim Pójdę" zajął zaszczytne, trzecie miejsce.

Teledysk do piosenki "Zanim Pójdę" zainspirowany jest teledyskiem zespołu Metallica do piosenki "The Memory Remains". Pomysł zespołu był taki, aby bohatera umieścić w obrotowym pokoju, co miało symbolizować powstawanie bałaganu w jego życia, które usilnie stara się poukładać. Ograniczeniem był jednak budżet, więc finalnie Kawalec wcielił się w rolę zagubionego listonosza, który kręci się po warszawskiej Sadybie.

Ostatnia edycja: 21-07-2021