Opis teledysku

"Achy Breaky Heart" to utwór napisany w 1990 roku przez Don Von Tressa, który pierwotnie został opublikowany pod tytułem "Don’t Tell My Heart" przez The Marcy Brothers. Rok później swoją wersję nagrał Billy Ray Cyrus i umieścił ją na swoim debiutanckim albumie Some Gave All (1992). Piosenka jest pierwszym singlem Cyrusa. Utwór stał się potrójnie platynowym singlem w Australii, a także najlepiej sprzedającym się w roku 1992. W USA był hitem typu crossoverowego w radiach pop i country, plasując się też na 4 miejscu listy Billboard Hot 100 i 1 miejscu listy Hot Country Songs.

Dzięki teledyskowi do tej piosenki popularność zdobył tzw. line dance. Jest to grupowy choreograficzny układ taneczny polegający na powtarzalnej sekwencji kroków grupy osób stojących w jednej linii lub nawet w kilku w rzędach. Stoją oni do siebie twarzami lub skierowani są w tym samym kierunku i wykonują synchronicznie ruchy taneczne w tym samym czasie. Ważne jest też to że w tańcu tym nie ma fizycznego kontaktu z pozostałymi tancerzami.

Niektórzy uważają ją co prawda za jedną z najgorszych piosenek wszech czasów, jednak docenić należy to, że Cyrus przywrócił modę na muzykę country, kiedy gatunek wymierał i nie cieszył się żadnym uznaniem wśród młodszych słuchaczy.

Ostatnia edycja: 16-07-2023