Opis teledysku

Piosenka "Loser" to utwór amerykańskiego muzyka Beck’a, którą wyprodukował Carl Stephenson oraz Tom Rothrock. Piosenka została wydana jako drugi singiel artysty przez niezależną wytwórnię "Bong Load Custom Records" w marcu 1993 roku. Kiedy utwór "Loser" zaczął pojawiać się na antenie niszowych stacji radiowych, jego popularność zaczęła rosnąć, co doprowadziło ostatecznie do podpisania przez Becka kontraktu z wytwórnią DGC Records. Piosenka została wydana ponownie w kwietniu 1994 roku i sięgnęła 10. miejsca na słynnej liście US Billboard Hot 100. Równie dobrze radziła sobie na europejskich listach przebojów, plasując się na pierwszym miejscu notowań w Norwegii, a także w pierwszej dziesiątce list przebojów w Australii, Austrii, Kanadzie, Islandii, Nowej Zelandii i Szwecji. Ostatecznie przebój "Loser" znalazł się na debiutanckiej płycie Becka pod tytułem "Mellow Gold".

Beck pod koniec 1980 roku oraz na początku lat 1990 był bezdomnym muzykiem w Nowym Jorku. Na początku roku 1991 wrócił do rodzinnego Los Angeles i łapał się słabo płatnych posad, aby przeżyć. Ciągle jednak szukał przestrzeni na komponowanie muzyki i występowanie na ulicach, w kawiarniach i klubach. Kiedy wydał piosenkę "Loser" zyskał popularność, a jego życie obrało nowy tor.

Piosenka "Loser" zajęła pierwsze miejsce w ankiecie krytyków "Village Voice Pazz & Jop" w 1994 roku, a dziesięć lat później magazyn Rolling Stone umieścił ją na 203. miejscu listy 500. największych hitów wszechczasów. We wrześniu roku 2010 magazyn Pitchfork Media umieścił utwór "Loser" na 9. miejscu w swojej liście 200. najlepszych piosenek lat 90. Teledysk wyreżyserował przyjaciel Becka, Steve Hanft, który poprosił wytwórnię o 300 dolarów, które posłużyły jako budżet na zdjęcia. Kiedy artysta podpisał kontrakt z Gaffen Records Hanft otrzymał kolejne 14 tysięcy dolarów na edycję i mastering video. Warto wspomnieć również, że klip ten zajął szóste miejsce w kategorii teledyski w ankiecie Village Voice Pazz & Jop w z 1994 roku.

Ostatnia edycja: 04-08-2023