Log in or Create account

Poezja śpiewana - opis gatunku muzycznego

Poezja śpiewana to dość specyficzny gatunek, ciężko jest go zaliczyć do muzyki rozrywkowej nie wpisuje się także w muzykę poważną. Nie wpisuje się on w większość kategorii ale jest bardzo pojemny, tak pod względem poruszanej tematyki jak wykonawców. Są to przeważnie utwory o skromnej aranżacji, za akompaniament służy przeważenie gitara lub fortepian. Trzeba pamiętać, że w przypadku tego gatunku ważniejszy od muzyki jest właśnie tekst, przekaz jaki ze sobą on niesie.

Teksty piosenek w poezji śpiewanej to przede wszystkim wiersze wysokiej próby, a muzyka ma za zadnie wzmocnić ich przekaz. W naszej kulturze jest ona bardzo silnie zakorzeniona o czym świadczy chociażby liczba wykonawców tego gatunku, do których należą Marek Dyjak, Ewa Demarczyk, Irena Jarocka, Elżbieta Wojnowska, Mirosław Czyżykiewicz, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Jacek Kleyff, Kuba Sienkiewicz, Grzegorz Turnau, Michał Bajor, Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki, Stare Dobre Małżeństwo, Czesław Niemen, Natasza Czarmińska, Jacek Różański, Jarosław Chojnacki, Antonina Krzysztoń, Robert Kasprzycki, Czerwony Tulipan, Jarosław Wasik, Wojciech Bellon, Piotr Selim.

W innych krajach nie jest ona aż tak popularna a jej wykonawcy często są traktowani na równi z piosenkarzami folkowymi i folk-rockowymi. Do najważniejszych przedstawicieli zaliczmy tu sławy takie jak Bob Dylan, Simon & Garfunkel, Tom Waits, Leonard Cohen, Suzanne Vega, Jacques Brel czy Georges Brassens, ale także Édith Piaf, twórczość bardów, takich jak Bułat Okudżawa, Jacek Kaczmarski czy Jaromír Nohavica.

O poezji śpiewanej mówi się, że jest to muzyka kręgu łagodności oraz, że zrzesza ludzi o określonym sposobie postrzegania piękna. Jest w tym sporo prawdy, gdyż słuchając jej i interesując się nie nią, oprócz rozrywki dostajemy przekaz, przesłanie oraz treści nad którymi warto się zastanowić. Niektóre piosenki tego gatunku poruszają tłumy, przemawiają do bardzo szerokiej publiczności. Za przykład niech posłużą piosenki naszego rodzimego wykonawcy Jacka Kaczmarskiego i jego piosenka "Mury", która stała się hymnem Solidarności. Do krainy łagodności może udać się każdy niezależnie od tego jaki typ muzyki preferuje, każdy pewnie znajdzie tu coś co mu się spodoba.

Zapraszam do zapoznania się z tym gatunkiem i teledyskami znajdującymi się na stronie. Miłego słuchania i relaksu.