Marlena Drozdowska

O artyście słów kilka

Marlena Drozdowska - polska piosenkarka

Marlena Drozdowska (z domu Wiśniewska) to polska piosenkarka urodzona 15 lipca 1958 roku w Giżycku. Ukończyła Wydział Piosenkarski Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1973 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Krakowie. Współpracowała z Grupą I, z którą zdobyła nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na XII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 roku. Następnie występowała w kabarecie "Pod Egidą" oraz w latach 1976–1980 była członkiem wschodnioniemieckiego zespołu wokalnego Gerd Michaelis Chor.

Od 1985 roku koncertowała z własnym zespołem Hotline, głównie w dyskotekach w zachodniej Europie. Po powrocie do Polski w 1985 roku wydała swoją pierwszą solową płytę we współpracy z kompozytorem Andrzejem Korzyńskim. Jej piosenka "Bajadera plaża" stała się przebojem Lata z Radiem w 1986 roku.

W 1991 roku nagrała kasetę z aktorem Markiem Kondratem, która miała być parodią chodnikowo-straganowych przebojów. Jednak piosenka "Mydełko Fa", z tekstem Andrzeja Korzyńskiego, zdobyła dużą popularność wśród zwolenników disco polo i stała się wielkim przebojem. Współpracowała także z kompozytorem Januszem Piątkowskim, który był bliski jej muzycznym aspiracjom.

Teledyski - Marlena Drozdowska (1)
Jeżeli brakuje Twoich ulubionych piosenek to napisz do nas