Log in or Create account

Rock and Roll - opis gatunku muzycznego

Rock and Roll jest podstawą, fundamentem na którym opierają się wszystkie współczesne style rockowe. Pochodzenie nazwy jest związane z tradycją blues i był aluzją do aktu seksualnego. Jeśli chodzi o samą muzykę to jest to uproszczony blues. Zredukowana go do trzech czterech akordów granych w szybkim tempie i przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Jak już zostało wspomniane przy opisywaniu RnB, ten gatunek muzyki był zarezerwowany głownie dla czarnej ludności, jednakże Alan Freed zauważył, że również biała młodzież chętnie sięga po płyty z tym gatunkiem. W 1951 roku określił on go mianem "rock and roll" i zaczął lansować w radiu był też organizatorem pierwszych rock and rollowych koncertów. Można uznać, że dzięki "wynalezieniu" rock nad rolla a dokładniej zaadaptowaniu bluesa dla szerszej publiczności, Freed przyczynił się do obniżenia bariery rasowej.

Cechy charakterystyczne Rock and Rolla

Jest on prosty pod względem rytmicznym i harmonijnym, wykazywał się też szybszym i bardziej agresywnym brzmieniem niż współczesne mu gatunki muzyki rozrywkowej. W standardowym składzie zespołu znajdowały się następujące instrumenty: gitara prowadząca, gitara rytmiczna, gitara basowa, pianino lub organy i perkusja. Teksty był proste, ale niosły głębsze przesłanie, głownie dotyczące problemów młodzieży.

Artyści

Z rock and rollem są związane największe sławy muzyki rozrywkowej, amerykańskimi przedstawicielami i prekursorami tego nurtu byli m.in. Elvis Presley, Bo Diddley, Ritchie Valens, Chuck Berry, Little Richard, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins, Buddy Holly i Eddie Cochran. W latach 60tych zaczyna od wypływać z USA i zdobywać Europę. Największych muzyków rock and rollowych wydały na świat Wyspy Brytyjskie. Na stałe w historii muzyki zapisali się tacy wykonawcy i grupy jak The Beatles, Queen, The Rolling Stones, The Kinks, Led Zeppelin,The Dave Clark Five, The Searchers i The Animals.(większość z nich poszła później w kierunku cięższego brzmienia stając się prekursorami innych odmian rocka czy metalu).

Historia

Jak już wspomniano, rock and roll jest bazą dla wszystkich innych odmian rocka, a w swej czystej postaci występował tak naprawdę tylko w latach 60tych XX wieku. Gatunki, które pochodzą bezpośrednio od niego to psychodeliczny rock, hard rock, soft rock itd. W późniejszych dekadach pojawiały się próby rewitalizacji pierwotnego rock and rolla – jako punk rock, psychobilly, rockabilly i retro rock and roll.

Lata 50 XX wieku to narodziny rock and rolla, który maił stać się alternatywą dla młodzieży tamtego okresu. W sumie ciężko jest jednoznacznie określić, która piosnka była pierwszą rock and rollową Rock nad roll tego okresy przyczynił się do zacierania barier rasowych, był wyrazem buntu, tolerancji, muzyka inspirowała młodzież a słowa piosenek rockandrollowych były dużo bardziej sugestywne społecznie, niż miało to miejsce w innych gatunkach. Pojawia się wtedy Rockabilly i jego największy przedstawiciel Elvis Presley, znany jako Król Rock and Rolla.

Lata 60te kojarzą się głownie z hasłem "Sex, drugs and Rock'N'Roll", ma to związek ze stylem bycia ówczesnych gwiazd tej muzyki. Muzycy tej epoki szokowali na koncertach, pili alkohol i zażywali narkotyki w miejscach publicznych. Powstaje też odmiana rocka zwana Garage rock. Cechą charakterystyczną tego gatunku były tanie, niskonakładowe i nieskomplikowane produkcje. A nazwano go tak, ponieważ członkowie zespołu ćwiczyli przeważnie u jednego z nich w garażu.

Najważniejszym chyba wydarzenie tej dekady był festiwal w Woodstock, który odbył się 15-18 sierpnia 1969 r. na farmie M. Yasgura w Bethel, koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), a jego gwiazdy to Santana, Janis Joplin, The Who, Jimi Hendrix.

Lata 70te to kontynuacja nurtu poprzedniej dekady. Ale zaczęły pojawiać się też cięższe brzmienia , choć lżejsze od heavy metalu. Jest to też czas koncertów stadionowych, zapoczątkowany przez zespół The Bitels na stadionie Shea w 1965 roku. Jest to okres rozwoju heavy metalu i zespołów takich jak Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest, Twisted Sister, AC/DC.

Lata 80te to okres podziału rocka, ale o tym już w innym dziele.

Słowo końcowe

Rock and roll to naprawdę płodny gatunek tak pod względem wykonawców, jak i kultury. Jako podstawa dla innych gatunków świetnie się sprawdził. A teraz zapraszam do bliższego zapoznania się z nim w jego najczystszej postaci czyli na piosenki przede wszystkim z lat 60tych.