Log in or Create account

New Wave i Synthpop - opis gatunku muzycznego

New Wave to podgatunek muzyki rockowej, która pojawiła się w połowie lat 70tych a wyszła z punk rocka. Termin pierwotnie był równoznaczny z punk rockiem, dopiero później zaczęto nazywać tym mianem wykonawców, którzy zaczęli wychodzić poza granice klasyczne punk rocka.

Trochę historii

Trzeba pamiętać, że w czasie kiedy narodziła się nowa fala w muzyce dominowały dwa bardzo skrajne nurty. W połowie lat 70tych sale koncertowe rozbrzmiewały ciężkim brzmieniem punk rocka i post - punk, czyli mocnym brzmieniem gitary, ambitnymi tekstami, a osoby identyfikujące się z tym stylem nosiły glany, kolorowe irokezy i tańczyły pogo. Na drugim biegunie znajdował się zupełnie skrajny styl, kolorowe, dźwięczne, lekkie piosenki popowe i zawiązana z nimi równie barwa i lekka kultura. Współcześni słuchacze mieli już powoli dość tych dwóch stylów, a i artyści poszukiwali czegoś nowego, innego. W pewnym momencie pojawia się coś, co jest za łagodne na punk, a za mocne na pop. Wtedy właśnie zaczyna się pojawiać nowa fala. Artyści zaczęli łączyć style, brzmienia, nadawać nowy styl utworom. Ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nowa fala zaczęła przenikać dalej w świat, a w latach 80tych miała szczyt swojej popularności. Wyłaniają się główne nurty, wśród których prym wiodą Neue Deutsche Welle, New pop, New Romantic, Synthpop oraz Mod revival. Co ciekawe, nowa fala nigdy tak naprawdę nie przeminęła i nadal jest popularna, nadal się rozwija.

A teraz podgatunki new wave:

Cold wave

Jest to w sumie inna nazwa używana dla new wave głownie we Franci i w Polsce. Jej rozwój przypada na przełom lat 70tych i 80tych XX wieku. Zimna fala to przede wszystkim rytmiczne brzmienie perkusji i gitary basowej, mocne partie gitarowe i instrumenty klawiszowe. Wszytko to razem tworzy chłodny klimat stąd też nazwa. Przedstawicielami gatunku są przede wszystkim Joy Division, Xmal Deutschland, Siouxsie & the Banshees, Bauhaus, Killing Joke, czy też Section 25, a największą gwiazdą tego okresy był zespół The Cure. W Polsce przedstwiciele zimnej fali to Variété, Made in Poland, 1984, Aurora, Madame, Joanna Makabresku, One Million Bulgarians, Kosmetyki Mrs. Pinki, Bruno Wątpliwy, Ivo Partizan, Enklawa Ełk.

Dark wave

To kolejny podgatunek omawianego stylu, charakteryzujący się brzmieniem dyskretyzatorów, ale jej wykonawcy nie zrezygnowali do końca z tradycyjnych instrumentów. Ma sporo wspólnego z rockiem gotyckim. Przedstawiciele to: Clan of Xymox, Diary of Dreams, Deine Lakaien, The Cruxshadows, Switchblade Symphony.

Mod Revival

Kolejny gatunek new wave ale tym razem związany z subkulturą mods. Odnowili oni stare melodie tego stylu dodając do nich trochę punkowego brzmienia. Revivalowcy, podobnie jak ich poprzednicy, wyznawali uliczne życie, nie stronili od walk z teddy boysami, punkami, czy harleyowcami. Zespoły związane z tym nutem to słynny The Jam, a także The Lambrettas, The Chords, Purple Hearts, czy Secret Affair.

Neue Deutsche Welle

To jest to muzyka niemieckiego podziemia młodzieżowego z lat 1975-198. Charakterystyczne dla tego nurtu są "kanciaste teksty", ale także uliczny język niemiecki. Zespoły reprezentujące ten gatunek to Mittagspause, Abwärts, The Wirtschaftswunder, Der Plan i DAF.

New romantic

To co wyróżniało kolejny podgatunek new wave, czyli new romantic, to szerokie wykorzystanie w utworach instrumentów elektronicznych, a w szczególności syntezatora. Dużo efektów dźwiękowych sprawiało, że utwory new romantic były chętnie wykorzystywane w dyskotekach. Teksty były bardzo często romantyczne i nastrojowe. Najważniejsze grupy to Depeche Mode, The Cure, Dead Can Dance , Siouxie & the Bunshees , Eurythmics, The Police, Tears for Fears , A-ha, Joy Division , Blondie. A niekwestionowanymi gwiazdami tego okresu byli Steve Strange, Midge Ure, Vince Clarke, Philip Oakley, Boy George.

Power pop

To kolejna odmian naszego nurtu, wywodząca się z Brytyjskiego i Amerykańskiego popu rocka lat sześćdziesiątych. Chwytliwe melodie i oszczędne aranżacje to jego cechy charakterystyczne.

Synthpop

Synthpop to odmian muzyki pop, która także wpisuje się w nurt new wave. Bardzo charakterystyczny jest dla niej dźwięk syntezatora, automatów perkusyjnych oraz wszelkiego rodzaju elektroniczne brzmienia. Tematyka tekstów to przede wszystkim miłość a szczyt popularności tej muzyki przypadał w latach 80tych. Najważniejsze zespoły tego nurtu to: a-ha, Alphavill, Red Box, Chromeo, Depeche Mode, Dragonette, Fiction Factory, Flash and the Pan, Hot Chip, Hurts, La Roux, Ladyhawke, Ladytron, Mike Posner, Owl City, Passion Pit, Robyn, Röyksopp, Sally Shapiro, Sławomir Łosowski.

Podsumowanie

Jak łatwo można zauważyć podgatunki new wave zazębiają się, a wykonawcy często są klasyfikowani to dwóch lub więcej podgatunków na raz. Wynika to z fakty, że w różnych okresach dany zespół tworzyli muzykę innym stylu, czasem wydawali oni albumy stylizowane na dany podgatunek, lub po prostu eksperymentowali z brzmieniem.