Log in or Create account

Teledyski "Dance"

Dance (ang. taniec) jest bardzo obszernym gatunkiem muzycznym obejmującym rożne rodzaje muzyki elektronicznej, a wywodzącym się z muzyki house oraz podgatunku muzyki trance. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zdaniem jest ułatwianie tańca. Muzyce dance zawsze towarzyszy taniec. Dance może być cały utwór, ale może być też fragment szerszej aranżacji....  Czytaj dalej  

Historia muzyki dance

Jednakże, historia dance jest bardziej zawiła, gdyż tradycyjne jej pierwszym przedstawieniem była szeroko pojęta muzyka i taniec folk (tak dokładnie folk, ale nie zapominajmy, że to bardzo obszerny gatunek, w którym mieszczą nasze polskie tańce takie jak Polka czy Oberek, jak i latynoskie Samba, Pagode i Forró). Można uznać, że dance jest pierwszym i najstarszym gatunkiem muzycznym, gdyż ludzie tańczyli od momentu kiedy odkryli muzykę, a co się z tym wiąże była obecna w każdej epoce historycznej, zmieniały się tylko instrument i aktualna moda na dane tańce. W nowoczesnym znaczeniu dance pojawił się pod koniec XIX wieku, i ciężko jest w tym momencie określić czy najpierw powstała nazwa tańca czy muzyki, takimi XIX/ XX wiecznymi popularnymi typami muzyki a zarazem towarzysząc im tańca były: walc, tango, bolero, can-can, menuety, salsa, cha-cha-cha. Wynikało to z tego, że nie były one tańczone wyłącznie na salonach, ale zaczęły przenikać do szerszej rzeszy odbiorców, część z nich stała się stałym elementem dancingów.

Eurodance

Współcześnie mamy kilka gatunków muzyki w stosunku, do których używamy określenia Dance. Jako pierwszy przedstawię Wam Eurodance. Jest muzyka przede wszystkim lat 90tych, ale kontynuowana także współcześnie. Jej głównymi cechami charakterystycznymi są rytmiczne, szybkie i bardzo melodyjne brzmienie. Piosenki w tym stylu dzieli się na partie śpiewane przez wokalistę oraz rapowane przez mężczyznę. Słowa są przeważnie proste, łatwe do zapamiętania czyli po prostu "wpadające w ucho" przeważnie optymistyczne. Najważniejsi wykonawcy tego gatunku to: Basshunter, Fonzerelli, Crazy Frog, Alex Christensen, Snap!, Culture Beat, Dr. Alban, Pharao, Corona, Masterboy, Mr. President, John Scatman, Real McCoy, DJ BoBo, Fun Factory, La Bouche, 2 Unlimited, E-Rotic, 2 Brothers on the 4th Floor, Ace of Base, Basic Element, Cascada, Waldo's People.

Bubblegum dance (happy house)

Kolejny danceowy gatunek to Bubblegum dance (happy house). Powstał on na bazie Eurodance i podobnie jak poprzednik charakteryzuje się optymistycznymi tekstami ze szczególnym uwzględnieniem młodzieńczych miłości, zauroczeniem, wchodzeniem w dorosłość, a muzyka ma brzmienie charakterystyczne i dopasowane do tematyki. Jest muzyką słuchaną i przeznaczoną przede wszystkim do ludzi młodych, a jej główni wykonawcy to Aqua, Vengaboys, Passion Fruit.

New Italio Disco

New Italio Disco to kolejny gatunek zaliczający się do Dance, co do jego pochodzenia są pewne sprzeczności, jedni twierdzą że wywodzi się z Italio Disco a inni, że z Eurodance. Podstawowa różnicą między tym gatunkiem a Eurodance to brak rapowanych wstawek oraz już nie tylko optymistyczna tematyka. Jednym z zabiegów używanych w piosenkach tego typu jest elektroniczna zimna głosu wokalisty. Głównymi przedstawicielami są Gigi d'Agostino, Prezioso, Natasha Hagen.

Epic house

Następnym gatunkiem wpisującym się nurt Dance jest współczesna muzyka taneczna, wywodząca się z house, czyli Epic house. Większość tych utworów jest śpiewana i posiadają wyraźną, wpadającą w ucho linię melodyczną, są szybkie i rytmiczne. Wśród piosenek z tego gatunku odnajdujemy wiele coverów i remiksów, przeważnie piosenek z lat 80tych. Jednymi z najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku są DJ Sammy, Groove Coverage, Novaspace, Vinylshakerz.

Vocal Trance

Ostatnim prezentowanym tu nurtem będzie Vocal Trance. Ma ona charakterystyczne dla dla muzyki trance brzmienie posiada też wiele cech wspólnych z Epic house, w obu gatunkach dominują utwory śpiewane. Przedstawiciele to ATB, Ian Van Dahl, DJ's@Work, Alice DeeJay, Sylver, Lasgo, Fragma, Paul van Dyk.

Muzyka dance w Polsce

Muzyka Dance w Polskim wydaniu jest często mylona z Disco Polo, jednakże w przeciwieństwie do tego gatunku ma ona głębsze, bardziej sensowne teksty, można w niej odnaleźć także pewne życiowe rady. W pewnym momencie swojej kariery (kiedy wracał na estradę) w tym stylu tworzył Krzysztof Krawczyk. 

Teledyski i piosenki (187)

Brak teledysków do wyświetlenia